بهداشت حنجره و آواز 

 

آناتومی و فیزیولوژی دستگاه تنفس

تنفس فرآیندی است که از طریق آن، بدن برای تولید انژی اکسیژن کسب می کند و دی اکسید کربن را دفع میکند.

هوا از طریق بینی یا دهان وارد شده و از طریق نای (لوله هوا)به طرف نایژه ها (راه های هوایی تحتانی)، نایژک ها (راه هایی هوایی کو چکتر ) وریه ها می رود. نایژک ها به کیسه های هوایی ختم می شوند که در اطراف  آ نها رگهای خونی قرار دارند.در اینجا اکسیژن وارد خون شده و دی اکسید کربن از خون به ریه ها بر می گردد تا به خارج رانده شود. حلق و حنجره(که حاوی طناب صوتی برای تولید صدا می باشد)نیز در مسیر راه های تنفسی قرار دارند.

آناتومی دستگاه تنفسی انسان

 

۱.حفره بینی  ۲.حفره دهان ۳.اپی گلوت۴ .حنجره ۵.حلق ۶.طناب صوتی ۷.نای  ۸.ریه ۹.نایژ کها ۱۰.نایژه ۱۱.دیافراگم

 

عضلات زیادی در روند تنفس دخالت دارند. تعدادی از عضلات که سبب بالا بردن قفسه سینه می شوند به عضلات دمی، و آن تعداد از عضلات که سبب پائین آوردن قفسه سینه میشوند به عضلات بازدمی طبقه بندی می گردند. عضله دیافراگم با حرکت رو به پائین و رو به بالا سبب افزایش و کاهش طول قفسه سینه می شود. عضلات بین دنده ای ،عضله جناغی چنبری پستانی و عضله راست شکمی نیز در تغییر حجم قفسه سینه به حالت دارند.

آناتومی فیزیولوژی حنجره: 

تولید صدا در انسان توسط حنجره است که از سومین تا ششمین مهره گردن امتداد دارد. حنجره در بالا به وسیله سوراخ فراخی به پائین حلق باز میشود و در پایئن به نای می پیوندد.

داربست سخت و محکم حنجره،سیستمی متشکل از چندین غضروف و یک استخوان به نام لامی یا هیوئید(hyoid )است. غضروفها شامل سه غضروف فرد به نام های غضروف های هرمی((Arytenoid)، قرنی(Cornicuiate) و میخی ((Cuneiform)می باشند . در جلوی گردن غضروف تیروئید، که بزرگترین غضروف حنجره است قرار دارد. این غضروف از دو ورقه تشکیل شده است که ورقه ها در جلو بهم چسبیده و زاویه های درست می کنند. غضروف هرمی دو زائده دارد، قسمت قدامی غضروف، زائده صوتی(Vocal Process) نام دارد که هر یک از طنابهای صوتی حقیقی از عقب به زوائد صوتی این غضروف ها می چسبند و در جلو نیز به هم پیوسته و به سطح خلفی قسمت میانی غضروف تیروئید که محل ثابتی است متصل می شوند. با حرکت غضروفهای هرمی به چپ و راست ، طنابهای صوتی از هم دور یا به هم نزدیک می شود.

 

 

غضروفهای حنجره:

    ۱.اپی گلوت

     ۲.استخوان لامی

     ۳.غشای تیروئید

     ۴.شاخ فوقانی غضروف تیروئید

     ۵.تیغۀ غضروف تیروئید

     ۶.غضروف قرنی

     ۷.غضروف هرمی

     ۸.ربات صوتی

     ۹.رباط انگشتری

    ۱۰.شاخ تحتانی غضروف تیروئید

    ۱۱.غضروف انگشتری

    ۱۲.نای

دو گروه عمومی عضلات در ارتباط با حنجره وجود دارند. عضلات حنجره ای خارجی، که در امر حرکت حنجره بعنوان یک واحد به دخالت دارند و عضلات حنجره ای داخلی، که سبب تحرک طنابهای صوتی می شوند. اکثر عضلات خارجی به استخوان لامی وصل می شوند و به گروه های عضلات بالابرندۀ حنجره و عضلات پایین آورندۀ حنجره تقسیم می شوند. عضلات بالابرنده حنجره ساختار عضلانی کف دهان را تشکیل می دهند و عضلات پایین آورنده حنجره عمدتاٌ عضلات نواری شکلی هستند که در قسمت فوقانی از استخوان لامی و در قسمت تحتانی از استخوان جناغ وکتف منشاء می گیرند.

 عضلات حنجره های داخلی را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

دسته اول که دور کننده دو طناب صوتی هستند شامل یک جفت عضله انگشتری -حرمی خلفی می باشند که انقباض این عضلات سبب دور شدن طناب های صوتی می شود.

دسته دوم عضلات نزدیک کنندۀ دو طناب صوتی هستند شامل یک جفت عضلۀ انگشتری- هرمی طرفی، یک جفت عضله تیروئید-هرمی و یک عدد عضله بین هرمی می باشند.

دسته سوم عضلات کشنده طنابهای صوتی هستند از شل شدن طنابهای صوتی جلوگیری می کنند و آنها را به حالت صاف و کشیده نگه می دارند و شامل یک جفت عضله انگشتری -تیروئیدی و بخش داخلی عضلۀ تیروئید- هرمی (که عضله صوتی نامیده می شود) می باشند.

در قسمت فوقانی طنابهای صوتی حقیقی، فضائی به نام بطن حنجره ای وجود دارد که درست بالای آن طنابهای صوتی کاذب دیده می‌شوند.

نمای حنجره:

 1. طناب صوتی حقیقی
 2. طناب صوتی کاذب
 3. چین آرای اپی گلونئید
 4. دهانه مری
 5. نای
 6. رأس غضروف هرمی

عملکرد های فیزیولوژیکی حنجره، شامل محافظت از راه هوایی در برابر ورود ذرات غذا و سایر عناصر نامطلوب ،شرکت در فعالیت تنفسی و تولید صدا است.

به ‌طور کلی نتیجه ارتعاش جسم مادی صوت است و هرگاه یک جسم مادی با سرعتی کم یا زیاد به ارتعاش در آید از آن صوت حاصل می شود. هرچه رفت و آمدهای جسم مادی منظم تر باشد صدای حاصله به اصوات موسیقایی نزدیک تر خواهد بود.

با  عمل دم هوا وارد گلو  و سپس وارد حنجره می شود و در هنگام خروج از ریه ها در خلال بازدم نیز از حنجره عبور می نماید. در هنگام تنفس تارهای صوتی از هم جدا هستند، هنگام صحبت کردن یا آواز خواندن آنها به هم میچسبند.هرچه تارهای صوتی سفت‌تر کشیده شوند و کوچکتر باشند سریعتر مرتعش می شوند و صدای با فرکانس بالاتر ایجاد می کنند. در طی خروج هوا از   ریه ها، عملکرد طناب های صوتی حنجره به صورت لرزش می باشد که  برخورد آنها با یکدیگر و بسته شدن آنها و بیرون رانده شدن توده های هوا توسط این طناب ها،صوت تولید می کند.

 

۱۲+
avatar

دیدگاه خود را ثبت کنید

 1. sport

  استاد عزیز توضیحات عالی وکامل 👏👏👏👏

  ۰

  1. adminhadi لیست شدن مالک

   ممنون و سپاسگذارم

   ۰

 2. Elltourse

  Price Of Zithromax Que Espana La Propecia [url=http://drugs20.com]cialis online[/url] Orlistat 60 Mg On Line Pharmacy

  ۰

بازدید : 156