با عرض سلام خدمت همه دوستان وسروران بنده. هدف از ایجاد فضای آموزش آواز و موسیقی این سایت، کمک به رشد موسیقی فاخر ایرانی و افزایش سواد موسیقی و آواز در بین هنرجویان و موسیقی دوستان گرامی می باشد. امید است که بتوانیم کمک و خدمتی  در این راه به هنر دوستان و هنر جویان عزیز کرده باشیم.

با احترام هادی گراوندی 

درس اول: گوشۀ درآمد بیات اصفهان در آواز بیات اصفهان وتوضیحاتی در مورد آواز بیات اصفهان

حالات آواز اصفهان

 

از آوازهای قدیمی است که نام آن در کتابهای قدیم موسیقی ایران نوشته شده است آن را بیات اصفهان هم می‌گویند. آوازیست گاه شوخ  و خوشحال و  گاه محزون و غمگین ولی روی هم رفته جذاب و دلرباست. توقف رونمایان حالتی ویژه روی آن ایجاد می‌کند که با حالت مقام کوچک متفاوت است، لذا از شنیدن اصفهان انسان زیاد ملول و متاثر نمی شود در صورتی که شاد و خوشحال هم  نمی گردد،  پس حالتش  بین اندوه و شادیست.(روح الله خالقی)

بیات اصفهان آوازی جذاب و گیراست.این آوازشکوه وعظمت خاصی را بیان میکند که انسان غرق در این آواز می شود وبسیار لذت می برد.اصفهان حکایت کننده می باشد.

واژه‌های اصفهان، اسپهان، صفاهان،سپاهان، همگی دلالت بر یکی از مقامات دوازده گانه قدیم و از  منشعبات حزین دستگاه همایون است.موسیقی شناسان، اصفهان را بخشی از دستگاه همایون می دانند اما در روزگاران گذشته چهارمین مقام از ۱۲ مقام اصلی بشمار می آمده است.

 

 

درآمد بیات اصفهان

 

درآمدکردن ،ابتداکردن ،افتتاح کردن، آغاز کردن در سخن؛در اصطلاح موسیقی، مدخل آواز، مقدمه ی در سازها و آواز ها ،ابتدای سازها ،مانند در آمد بیات اصفهان،در آمد (دهخدا)مقدمه ی یک قطعه موسیقی یا سرود و آواز (فرهنگ لغات عامیانه )

فرصتالدوله در کتاب بحور الحان خود نوشته است که «درآمد، مقصود آغاز به زمینه ی همان دستگاه است، مانند اینست که درآمد علم شده باشد برای لحنی که ابتدا در آن دستگاه آغاز می شود،و باید دانست که در ابتدای هر دستگاهی که می گویند درآمد اول یا  درآمدسوم ممکن است که در آن دستگاه یکی از آن درآمدها خوانده شود.»

(دهخدا) همچنین جای دیگر آمده است:درآمد به منزله ی مقدمه باشد برای دخول در الحان که فقط اهل صنعت و خبرت از آغاز آن مطلع شوند که غزل یا قطعه ای که خوانده می شود از کدام شعبه و کدام رکن است. قدما به این بخش از اجرای یک قطعه «قول» و گاهی «برداشت» نیز گفته اند.(تاریخ موسیقی شمس العلماء)

واژه های اصفهان، اسپاهان، صفاهان، سپاهان همگی دلالت بر یکی از مقامات دوازده گانۀ قدیم و از منشعبات حزین دستگاه همایون است.موسیقی شناسان، اصفهان را بخشی از دستگاه همایون می دانند اما در روزگاران گذشته چهارمین مقام از دوازده مقام اصلی میامده است.به هر صورت چنانچه از واژۀ مذکور هویداست قدمت این مقام ضمن در برداشتن اصالت، منسوب به شهر تاریخی اصفهان است.

 

تجزیه و تحلیل در آمدبیات اصفهان:

نت گواه  و  نت ایست آن درجه چهارم همایون یا درجه اول خود گام می باشد، گستره ی  نوای آن از درجه اول گام همایون تا درجه چهارم گام اصفهان می باشد.

 

۱۴+
avataravatar

دیدگاه خود را ثبت کنید

 1. ناشناس

  بسیار عالی بود
  خسته نباشین و تنتان سالم …

  ۱+
  avatar
  1. adminhadi لیست شدن مالک

   ممنون از لطف شما و توجه تون دوست گرامی

   ۰

بازدید : 301